Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/smyczki/public_html/classes/mysql.class.php on line 40
Nauczanie dzieci gry na skrzypcach metodą Suzuki

Szukasz dobrego nauczyciela

dla swojego dziecka?

Zostaw kontakt
a otrzymasz niezobowiązującą ofertę.

O metodzie

Nazwa metody pochodzi od nazwiska jej twórcy – Shinichi Suzuki.

Główne założenie brzmi: wszystkie dzieci rodzą się utalentowane. Rozwój uzdolnień zależy od środowiska w jakim żyjemy. Dla udowodnienia tej tezy Suzuki odwołał się do procesu uczenia się mowy w ojczystym języku. Dziecko zdobywa tę umiejętność naśladując rodziców. Dzieje się tak niezależnie od trudności, jakie przedstawia dany język (akcenty, skomplikowany dialekt). Ten mechanizm przeniósł Suzuki na grunt edukacji muzycznej.

Celem metody jest rozwój intelektualny poprzez naukę gry na instrumencie.
Rozwój mózgu wspomagany treningiem muzycznym już we wczesnym dzieciństwie jest szybszy i bardziej efektywny. Kształcenie muzyczne rozwija pamięć, spostrzegawczość, umiejętność koncentracji, koordynację ruchową, poczucie własnej wartości. Dzieci kształcone metodą Suzuki często kultywują muzykowanie przez cale życie, a wiele z nich wybiera zawód muzyka.

Na proces nauczania metodą Suzuki składa się:

  • wczesne nauczanie - dostosowane do indywidualnego tempa rozwoju i uczenia się każdego dziecka
  • codzienne słuchanie muzyki - rozpoczęte na długo przed lekcjami praktycznymi
  • lekcje indywidualne - długość dostosowana jest do wieku i umiejętności koncentracji dziecka. Lekcje odbywają się raz w tygodniu i trwają 30 minut.
  • współpraca z rodzicem - uczenie odbywa się w domu, więc naukę rozpoczyna rodzic! Chodzi o praktyczne poznanie podstaw gry, a także okazywanie entuzjazmu dla osiągnięć dziecka.
  • lekcje grupowe - kontakt z rówieśnikami, wspólne muzykowanie, obserwowanie postępów innych dzieci.

Dzięki jednolitemu na całym świecie programowi nauczania Metodą Suzuki, dzieci mogą brać udział w międzynarodowych warsztatach muzycznych.